V souvislosti s menopauzou a jejím lepším zvládáním se často skloňují fytoestrogeny, ke kterým mnoho žen upíná svou pozornost. Co to ale přesně je? A jaké případné benefity vám může jejich užívání nabídnout?
Menopauza je velmi turbulentní období, v průběhu kterého si hormony v ženském těle dělají prakticky co chtějí. Vzhledem k tomu, že dochází k postupnému vyhasínání funkce vaječníků, a vzhledem k tomu, že v období přechodu ženy bojují s řadou doprovodných příznaků, které ovlivňují kvalitu života, je pochopitelné, že hledají různé způsoby, jak tuto situaci přestát s co největší grácií.
Jednou z metod, která je pro ženy dostupná, a která může přispět k lepšímu zvládání návalů horka a pocení, větší psychické pohodě a harmonii, je užívání fytoestrogenů. Málokdo ale přesně ví, co to přesně je. Ne každý navíc ví, že existují i fytoestrogeny v potravinách.
Jelikož jde o skutečně zajímavé téma, jehož detailnější znalost může být pro váš život zásadní, důkladněji se na něj zaměříme v následujících několika bodech.
Co jsou to fytoestrogeny?
Fytoestrogeny jsou látky přírodního původu, které působí jako ženské pohlavní hormony (estrogeny). Zároveň je ale řadíme do skupiny endokrinních disruptorů, proto je důležité dbát na jejich přiměřený příjem. (Pro některé skupiny lidí navíc nemusí být vhodné.) V opačném případě může jejich příjem narušovat fyziologické funkce hormonů, což může mít vážné následky.
Fytoestrogeny se přirozeně nachází v řadě rostlin, které jsou běžné i v našich končinách. Nejde tedy vyloženě o vzácnost. Předpokládá se, že v rostlinách tyto látky fungují jako jejich ochrana před býložravci. Teoreticky totiž mohou ovlivnit jejich plodnost. Také ale zastávají další důležité funkce. (Například fungistatické.)
Jak působí na naše zdraví – účinky
Pozitivní vliv fytoestrogenů na zdraví člověka se stále hojně diskutuje. Nejčastěji zkoumanou skupinou jsou však ženy v období postmenopauzy, které mají za sebou přirozený pokles pohlavních hormonů.
Když se však podíváme na některé pozitivně vyznívající poznatky, země, ve kterých je dlouhodobě vyšší příjem isoflavonů ve stravě mají nižší výskyt nádorových onemocnění. (Ve srovnání se zeměmi, ve kterých je příjem fytoestrogenů malý.) Ochranný vliv fytoestrogenů na rozvoj rakoviny se ale zatím stále nepodařilo plně potvrdit, protože studie na lidských subjektech zatím nemají přesvědčivé závěry, které by potvrzovaly jednoznačně pozitivní účinky.
Strava s obsahem fytoestrogenů také může podpořit normální stav kardiovaskulárního systému. Speciálně se hovoří o možnosti zlepšení skladby krevních lipidů. Některé studie však tento pozitivní efekt (opět) nepotvrdily.
Jak už navíc bylo řečeno, fytoestrogenům by se měly vyhnout především děti, těhotné ženy a ženy v produktivním věku, protože u těchto skupin mohou představovat určité riziko. Nadměrný příjem fytoestrogenů může například ovlivnit pravidelnost menstruačního cyklu a podobně.
Fytoestrogeny a menopauza
Ženám, které se blíží k menopauze, případně jsou už v postmenopauze, se užívání fytoestrogenů doporučuje nejvíce, protože u nich zároveň existuje nejnižší riziko případných vedlejších účinků. V průběhu tohoto období se objevuje takzvaný klimakterický syndrom, kterým trpí zhruba až 80 % žen.
Aby se ženy cítily lépe, obvykle se jim v tomto čase doporučuje změna životního stylu. Řešení také může představovat hormonální terapie, ta však může zvyšovat riziko onemocněním rakoviny prsu, takže ji mnoho žen odmítá. Právě pro ně tedy může užívání fytoestrogenů představovat smysluplnou alternativu.
Pro tento krok hovoří například to, že fytoestrogeny mohou do určité míry působit protektivně na kvalitu kostní hmoty. Působení fytoestrogenů může být pozitivní i v oblasti péče o kůži, která v období menopauzy často ztrácí svoji kvalitu a stává se citlivější.
Jak doplnit fytoestrogeny?
Jak doplnit fytoestrogeny? Možné je to několika způsoby. Některé ženy vyhledávají potraviny s jejich obsahem, mezi které tradičně patří sója, citrusové plody, červené a žluté druhy ovoce a zeleniny, špenát, slunečnicová semena či obiloviny. Za nejlepší pomocníky ale platí i některé bylinky.
Červený jetel
Červený jetel roste skoro všude, i přesto však mnohdy netušíme, jaké může mít účinky na ženský organismus. Tato rostlina obsahuje fytoestrogeny, které mohou během přechodu podpořit hormonální rovnováhu a mohou pomoci lépe snášet změny, které v tomto životním období přichází. Ženy ho vyhledávají především proto, že jim může pomoci se zvládáním návalů horka a pocení.
Ploštičník hroznatý
Zaměřte svou pozornost i na takový ploštičník hroznatý, který není mnoha ženám příliš znám. Opět může zmírnit příznaky menopauzy, které souvisí s poklesem ženských pohlavních hormonů. Taktéž může pomoci zmírnit těžko předvídatelné návaly horka a pocení. Těhotné ženy by se mu měly naopak vyhnout, protože může vyvolat porodní bolesti.
Místo samostatného užívání bylinek však raději vyzkoušejte vícesložkové doplňky stravy na menopauzu, které kombinují jetel a ploštičník i s vitamínem E, vitamíny skupiny B, zinkem, smldincem chlupatým, ženšenem pravým, lnem setým a drmkem obecným.
Autorem článku je:
Jana Pařízková
Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Moje motto zní: Buďte během menopauzy v pohodě.