Hormonální nerovnováha v období menopauzy může v těle ženy způsobit hotové zemětřesení, jehož následkem může být hormonální akné. Jelikož zralé ženy chtějí vypadat a cítit se dobře, je pochopitelné, že hledají způsoby, jak tento problém odstranit. Jde to ale vůbec? A pokud ano, jak?
Všechny tak nějak víme, že s akné se většina lidí setkala v období puberty, kdy došlo k významnému vzestupu pohlavních hormonů. Pak se ale situace stabilizovala a po nějakých pupíncích nebylo vidu, ani slechu.
Problém je v tom, že akné se může objevit i ve zralém věku a nemusí na něj fungovat to samé, jako v pubertě. Zralé ženy si navíc mohou připadat s pupínky na obličeji, které se navíc neustále vracejí, dost nepatřičně a neupraveně.
Jak spolu menopauza a akné souvisí? A jaké tipy by vám s ním mohly pomoci?
Co je to hormonální akné?
Jak už název tohoto problému napovídá, vznik hormonálního akné poměrně úzce souvisí s kolísáním hormonů v organismu. Nejčastěji se projevuje v pubertě, čím dál častěji se ale hovoří o tom, že hormonální akné trápí i ženy v období menopauzy. (Protože dochází k významné změně v tvorbě hormonů a jejich působení.)
Hormonální akné se obvykle utváří ve spodních partiích obličeje (například na bradě a čelisti). Může jít o klasické akné, ale i o zánětlivé a bolestivé cysty, které jsou náročnější na léčbu.
Příčiny hormonálního akné
Ženy trpí na hormonální akné mnohem častěji, protože se v jejich tělech pravidelně mění hladina hormonů (která souvisí se schopností žen otěhotnět a porodit).
Na vině může být:
Akné a menopauza
Mnoho žen začíná vnímat první příznaky přechodu mezi 40 a 50 lety. Jak všechny dobře víme, v tomto období dochází k razantnímu úbytku ženských hormonů, které měly do té doby nad naším organismem nadvládu.
Jedním z příznaků ukončení reprodukčně aktivního období může být hormonální akné, které souvisí s propadem estrogenu a s větší aktivitou testosteronu. Hormonální akné můžete mít v tomto věku i v případě, že procházíte hormonální terapií.
Co pomáhá na hormonální akné?
Léčba hormonálního akné je možná několika způsoby. Tradičně se používají léky, ale jejich nasazení nemusí být stoprocentně úspěšné. (Výjimku představuje snad jen hormonální antikoncepce.) Dále se může lékař snažit potlačit působení androgenů, nebo vám může doporučit použití retinoidů.
Bylinky proti akné
Jelikož vše začíná uvnitř, doporučuje se dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy pro ženy v menopauze, které obsahují bylinky. Hledejte v nich zejména červený jetel, len setý, drmek obecný, ploštičník hroznatý a další bylinky a vitamíny. Jejich složení přispívá ke zmírnění příznaků přechodu, a tím pádem by mohly mít pozitivní vliv i na redukci akné. Dále vám mohou nabídnout doplnění energie, takže byste se měla cítit mnohem méně vyčerpaná.
Co se týče bylinek, které můžete aplikovat přímo na tvář, můžete vyzkoušet:
- Tea tree olej
- Zelený čaj
- Neem
- Vilín
V neposlední řadě nezapomínejte na to, že užívání přírodních doplňků stravy pro ženy můžete doplnit ještě několika dalšími užitečnými tipy.
Jmenovat můžeme například pravidelné čištění obličeje dvakrát denně. Díky tomu z něj odstraníte nečistoty, které by mohly podporovat vznik ucpaných pórů a akné. Dále se hodí používat nekomedogenní kosmetické přípravky. (Ty totiž také nemají tendenci ucpávat póry.) Abyste si to ještě trochu pojistila, alespoň jednou týdně používejte šetrný peeling, který vám pomůže odstranit odumřelé buňky. Vůbec se nemusíte bát peelingu s obsahem ovocných kyselin, který bezpečně odstraní svrchní vrstvu kůže. (Po jeho použití je pleť krásně zářivá a hladká.)
Dobrým trikem je i každodenní nošení krému s ochranným faktorem proti slunci, protože slunce může narušovat normální stav pokožky. Kromě jiného, tento krok může přispět k tomu, že se vám budou méně tvořit vrásky. A to se vyplatí v každém věku.
Autorem článku je:
Jana Pařízková
Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Moje motto zní: Buďte během menopauzy v pohodě.