Ženské tělo je velmi citlivé na jakékoliv změny. Když jsme ve stresu, může to mít negativní dopady na sílu menstruace a na schopnost otěhotnět. Velmi nepříjemné změny ženy čekají i v období menopauzy, kdy dochází ke změně aktivity ženských pohlavních hormonů. Může mít na tyto problémy pozitivní vliv hormonální jóga?
Pokud jste někdy uvažovaly o tom, že začnete cvičit, pravděpodobně jste se chvíli zabývaly možností, že začnete s jógou. Kromě toho, že bývá uvolňující má pozitivní vliv na lidskou psychiku a ohebnost.
Jóga ale neexistuje jen jedna. V poslední době se například čím dál častěji hovoří o hormonální józe, která má harmonizovat ženskou psychiku a tělo.
V čem přesně spočívá její kouzlo? A mohou mít její cviky nějaké účinky na schopnost otěhotnět?
Co je to hormonální jóga?
Termín hormonální jóga se spojuje s paní Dinah Rodriguesovou. Tato žena, která se narodila v Brazílii, je psycholožkou a jógovou terapeutkou, která přišla s konceptem hormonální jógové terapie.
Hormonální jógová terapie má ženám pomáhat s hormonálními výkyvy, které je provázejí životem. Mnohdy se k tomuto cvičení uchylují ženy, které chtějí otěhotnět a ženy, které procházejí menopauzou.
Kdy je vhodné ji cvičit?
Vzhledem k tomu, že některé cviky mají podpořit produkci hormonů, je důležité, aby se ženy, které mají o její cvičení zájem, nejprve pobavily se svým ošetřujícím lékařem. Zvlášť, pokud dlouhodobě užívají léky, na které by mohla mít hormonální jóga negativní vliv.
Hormonální jóga vám může pomoci s:
- Redukcí nepříjemných pocitů v průběhu menopauzy
- Lepším zvládáním syndromu polycystických ovarií
- Premenstruačním syndromem
- Léčbou neplodnosti (jako doplněk konzervativní léčby)
V neposlední řadě ji mohou cvičit ženy, které mají zájem o celkové zklidnění a o lepší pružnost těla.
Při otěhotnění nebo menopauze
Neplodnost může být produktem dlouhodobého stresu. Z toho důvodu se ženy učí uvolnit a lépe dýchat. (Což vede k jednoduššímu odstraňování zplodin výdechem.) Neplechu může nadělat i špatné prokrvení pohlavních orgánů, které mohou být dlouhodobě stažené, nebo ve špatné pozici. V neposlední řadě může jóga působit na zlepšení funkce svalů pánevního dna.
Co se týče hormonální jógy v době menopauzy, v těle žen může cvičení tohoto typu aktivovat lepší produkci hormonů. Díky tomu se mohou zmírnit nepříjemné projevy, které bývají s obdobím menopauzy velmi úzce spojené.
Pravidelné cvičení přispívá i k normálnímu stavu kostí a žena je schopná se lépe srovnat s tím, že se nachází v náročnějším životním období.
Jak cvičit hormonální jógu?
Cviky na hormonální jógu bývají různé. Co se týče menopauzy, podíváme se na pár nejoblíbenějších jógových pozic.
Zkuste:
- Pozici kočky/krávy (klečíte na čtyřech a prohýbáte záda nahoru a do roviny)
- Výpad (stojíte na pokrčené jedné noze a druhá noha leží volně za vámi)
- Předklon (nohy máte široce rozkročené a středem těla se přitahujete dolů k zemi, ruce se dotýkají nohou)
- Polohu dítěte (klečíte s mírně rozkročenýma nohama a s nataženýma rukama jste přitisknutá horní polovinou těla k zemi)
Aby bylo cvičení efektivní, je naprosto pochopitelné, že byste ho měly provádět pravidelně. Také se ujistěte, že máte pohodlné cvičební oblečení a že vás po dobu cvičení nebude nikdo rušit.
Také nezapomínejte na zdravý životní styl, pravidelné kontroly u lékaře a na dlouhodobé užívání bylinných doplňků stravy na menopauzu.
Autorem článku je:
Jana Pařízková
Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Moje motto zní: Buďte během menopauzy v pohodě.