Všichni víme, že štítná žláza má v lidském těle velmi důležitou funkci. Vzhledem k tomu, že má vliv na naši hormonální činnost, může ovlivnit široké spektrum tělesných funkcí. Co když vám ale lékař řekne, že vás stihla subklinická hypotyreóza?
Štítná žláza nemusí u všech lidí fungovat správně. Jenže, ne vždy se na tento problém přijde, protože některé projevy, které vám může způsobit, nebývají vždy specifické. Z toho důvodu je můžete zaměnit za úplně jiný zdravotní problém.
Kromě toho, že známe příliš aktivní štítnou žlázu (hypertyreózu), existuje i opačný problém, kterým je málo aktivní štítná žláza. Takovému jevu se naopak říká hypotyreóza.
Jaké jsou její projevy? A dá se nějak léčit?
Co je to hypotyreóza
Jak už jsme se v krátkosti zmínili výše, hypotyreóza je odborný název pro sníženou funkci štítné žlázy. Technicky vzato to znamená, že štítná žláza neprodukuje tolik hormonů, kolik by správně měla. Kvůli tomu jsou pak narušeny důležité metabolické děje. Důvod tohoto jevu nebývá vždy jednotný, vliv ale může mít autoimunitní onemocnění. Také může být vrozená.
Hypotyreóza – příznaky a projevy
V první řadě vám s diagnostikou tohoto onemocnění pomůže lékař, který na základě krevních testů dokáže jasně interpretovat hodnoty hormonů štítné žlázy. Pokud nejsou v normě, může vám doporučit docházení na endokrinologii.
Dále tento problém poznáte podle:
- Únavy
- Deprese
- Přírůstku na váze
- Zácpy
- Pocitu chladu a zimy
- Suché pokožky
- Zvýšené hladiny cholesterolu
- Méně častého pocení
- Suchých a slabých vlasů
- Slabosti svalů
- Bolesti a ztuhlosti kloubů
A mnoha dalších (ne vždy specifických) projevů.
Hypotyreóza a menopauza
Problém s hypotyreózou spočívá v tom, že vyvolává příznaky, které se podobají menopauze. Technicky vzato si tedy můžete myslet, že jste v přechodu, i když v něm vlastně ještě nejste.
Mezi příznaky menopauzy patří především návaly horka a pocení, takže pokud tyto problémy nemáte, s největší pravděpodobností jde o projev hypotyreózy a nikoliv o přechod. (Jak jsme si už řekly, snížená funkce štítné žlázy naopak nepodporuje pocení a způsobuje pocit chladu, takže tato dvě vodítka by vám měla celkem snadno napovědět, co se přesně s vaším organismem děje.)
Léčba hypotyreózy
Na léčbu snížené funkce štítné žlázy má vliv vaše strava. Speciální pozornost pak věnujte potravinám, které obsahují větší množství jódu. Patří mezi ně například klasická kuchyňská sůl, mléčné výrobky, ryby a podobně.
Pokud máte v oblibě výrobky ze sóji, ženy, které trpí na sníženou funkci štítné žlázy by si ji měly spíše odpustit. Také byste to neměly přehánět s přísunem vlákniny.
Dále vám může pomoci:
- Behaviorální terapie (speciálně, pokud máte sklony k depresi)
- Pravidelná kontrola vašeho zdravotního stavu
- Osvojení si technik, které vedou k redukci únavy
V případě, že vaše příznaky nesouvisí se sníženou funkcí štítné žlázy, ale s projevy menopauzy, taktéž nezapomínejte na zdravý životní styl, který by měl zahrnovat pohyb, kvalitní spánek a zdravý jídelníček.
Také můžete vyzkoušet dlouhodobé užívání bylinných doplňků stravy na menopauzu, které dovedou redukovat návaly pocení a horka, dovedou podporovat normální náladu a celkově mohou přispět k větší spokojenosti se životem.
Autorem článku je:
Jana Pařízková
Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Moje motto zní: Buďte během menopauzy v pohodě.