Věk, kdy začíná klimakterium, je u každé ženy trochu jiný. Drtivá většina z nich ale může očekávat, že se objeví příznaky, které jim budou v mnoha ohledech komplikovat život. Vzhledem k tomu, že neexistuje žádná konkrétní léčba, podíváme se na pár tipů, které můžete v této těžké době vyzkoušet.
Ženská schopnost reprodukce je časově ohraničená, což znamená, že v určitém období o ni přijdete. Spolu s tím se v ženském organismu mění i činnost hormonů. Ty, které souvisejí s růstem děložní výstelky a ovulací najednou ustupují do pozadí a ke slovu přichází mnohem slabší estrogeny, které si nedovedou poradit s tím, aby tělo fungovalo jako doposud.
Problém je v tom, že ženy mezi čtyřicítkou a padesátkou, kdy problémy s přechodem nejčastěji přichází, musí být stále stejně aktivní. V ideálním případě tedy hledají způsoby, jak příznaky klimakteria efektivně potlačit a mohly žít tak, jako dřív.
Jde to ale vůbec?
Co je to klimakterium?
Klimakterium je období, v jehož průběhu dochází ke ztrátě ženských reprodukčních schopností. Celkem často se mu také říká přechod. I když ne vždy se musí s klimakteriem spojovat negativní vedlejší příznaky, ve většině případů se na ně musí ženy připravit. Délka nežádoucích příznaků také může být libovolně dlouhá. Zatímco některé ženy se cítí nepříjemně jen několik měsíců, u dalších to mohou být i dlouhé roky. Z toho důvodu se často doporučuje, aby se ženy informovaly o průběhu klimakteria u svých matek a babiček, protože existuje pravděpodobnost, že u nich bude probíhat podobně.
Typické projevy klimakteria
Mezi hlavní příznaky přechodu patří návaly horka a pocení, které se mohou objevit náhle a obvykle trvají po dobu několika sekund až minut. Ženy často říkají, že jejich intenzita je tak velká, že po chvilce vypadají, jako by právě vyšly ze sprchy. (Což nahrává například nutnosti se častěji převlékat a mít u sebe nápoj s vějířem/větráčkem.)
Dále se můžeme setkat s:
- Nepravidelným menstruačním cyklem
- Vaginální suchostí
- Poruchami spánku
- Bolavými klouby
- Častou změnou nálady
- Horší koncentrací
- Menší chutí na sex
- Horší kvalitou vlasů a kůže
- Přibíráním na váze
A s mnoha dalšími příznaky, mezi které mohou patřit třeba i častější infekce močových cest, řídnutí kostí a podobně.
Přechod u žen a psychika
Za problémy s psychikou může nedostatek estrogenu a progesteronu. Objevit se může častější změna nálady, větší podrážděnost a nervozita. Některé dámy také mohou trpět na depresivní stavy a na úzkost.
Jak klimakterium zvládnout?
Jednou z cest může být změna prostředí v ložnici, která může zlepšit kvalitu spánku a omezit výskyt návalů horka a pocení. (Lepší matrace a polštář, nižší teplota, tenčí deka, nápoj u postele, studená vložka na polštář, kterou dáte před spaním do ledničky…)
Co se týče sexuálního života, kromě erotických hraček, které vám mohou pomoci zvýšit úroveň potěšení, lze vyzkoušet i lubrikační gely, které pomohou s dostatečným zvlhčením. V průběhu dne také mějte v práci oblečení na převlečení pro případ, že by na vás udeřil nával horka.
Bylinky a doplňky stravy
V neposlední řadě také vyzkoušejte dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy pro menopauzální ženy, které obsahují bylinky, jež se spojují se zmírňováním jejích příznaků.
Když si budete číst složení, vybírejte si takový doplněk, který obsahuje drmek obecný, ženšen pravý, zinek, ploštičník hroznatý, len setý, červený jetel a další bylinky, které se ve svých účincích doplňují navzájem.
Autorem článku je:
Jana Pařízková
Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Moje motto zní: Buďte během menopauzy v pohodě.