S nafouklým břichem bojuje čas od času každá žena. Nemusí to ale vždycky nutně znamenat, že jste snědly nějakou nadýmavou potravinu. Poněkud překvapivě může být za tímto jevem i menopauza. Jak spolu menopauza a nafouklé břicho souvisí? A dá se tohoto jevu nějak zbavit?
Nafouklé břicho je málo specifický příznak, který se může spojovat se širokou škálou přechodných problémů s trávením. Také ale může jít o jeden z projevů potravinové intolerance, takže řada žen zamíří na prohlídku k alergologovi. Tím spíš jsou některé dámy překvapené, když se vše ukáže být v naprostém pořádku. Šálí vás snad zrak? Nebo jste si své potíže s nafouklým břichem snad vymyslela?
Nikoliv. Odpovědí na vaši otázku může být menopauza.
Co znamená nafouklé břicho v menopauze?
Jak jistě samy víte, mezi nejspolehlivější příznaky menopauzy patří ztráta, vynechávání, nebo jiná změna menstruace, která se obvykle objevuje kolem 50. roku života. Problém je v tom, že hormonální změny neovlivňují jen reprodukci, ale způsobují i široké spektrum dalších vedlejších příznaků, mezi které patří i nafouklé břicho. Jeho příčin ale existuje několik, proto se na ně blíže zaměříme níže.
Pocit nadýmání a nafouklého břicha
Pocit nadýmání a nafouklého břicha v menopauze je poměrně normální jev, který souvisí se změněnou hormonální činností. Jelikož se tak ale projevuje i mnoho dalších (různě vážných) problémů, je vhodné, aby se každá žena nechala pro svůj vlastní klid důkladně vyšetřit. Kromě potravinové alergie/intolerance (pozor, není to to stejné), může jít například o projev vážnějšího onemocnění zažívacího ústrojí. Pokud ani to nepomůže, zkuste si psát deník. Je možné, že nevědomky jíte potraviny s nadýmavými účinky.
Jaký vliv na to má menopauza?
Hormonální změny v přechodu způsobují v těle žen pořádnou neplechu. Estrogen prudce klesá a místo toho přejímá nadvládu nad tělem androgen. Už jen tato relativně malá změna způsobuje náhlý přírůstek na váze. Tato nerovnováha navíc u některých lidí způsobuje častější hlad. Jelikož ženy často touží po sladkých a slaných chutích, může docházet k zadržování vody v těle.
Právě z toho důvodu může docházet ke změně objemu břicha v průběhu dne. Toto břicho není samo o sobě přírůstkem na váze, nafouklé břicho se v tomto případě víc podobá tomu, co jste zažívaly v průběhu menstruace. Během menopauzy také dochází k pozvolné změně tvaru těla, takže se vám začne více tuku ukládat na břiše a na bocích. To také může přispět k tomu, že si kvůli nafouklému břichu budete připadat ještě objemnější.
Jak se zbavit nafouklého břicha?
Tělo se během menopauzy mění, takže je potřeba o redukci hmotnosti trochu více přemýšlet. V první řadě, neměly byste se stresovat každým dekem, které si napočítáte jako navíc. Pokud se vejdete do zdravého BMI, tělesné změny (které jsou v tomto věku zcela přirozené) by vás neměly moc rozhodit. Stejně jako v mnoha jiných životních etapách vám navíc pomůže pravidelné cvičení a změna jídelníčku. (Důležité je pro vás železo s vitamínem C, vitamín D, vápník, vitamín K2…) Hubnutí a nafouklému břichu pomůžete i tím, že se nebudete tolik stresovat.
Ke všem změnám přidejte ještě dlouhodobé užívání bylinných doplňků stravy pro ženy v menopauze, které dovedou redukovat nepříjemné příznaky menopauzy, se kterými se potýká řada zralých žen.
Autorem článku je:
Jana Pařízková
Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Moje motto zní: Buďte během menopauzy v pohodě.