Nadměrné noční pocení nemusí být přítomno jen za tropických letních nocí. Pocení na hrudi, kolem krku a na dalších částech těla může odkazovat i na blížící se menopauzu. A ani ona není jediným možným vysvětlením tohoto podivného problému. Proto se na něj podíváme blíže a povíme si, co všechno může noční pocení znamenat.
Jak se ženy blíží k ukončení svého reprodukčně aktivního období, začne se to různě podepisovat na jejich fyzickém vzhledu a psychice. Čím dál víc se hovoří i o dopadech menopauzy na zdraví ženy. (Ženám například hrozí zvýšené riziko zlomenin, které vznikají kvůli pozvolnému úbytku kostní hmoty.)
Pak jsou tu také problémy, které sice nejsou životu nebezpečné, ale dovedou dost významně ovlivnit kvalitu života každé z nás. Mezi ně patří noční pocení, které hrozí nevyspáním, menší pozorností při práci a dalšími problémy v osobní a pracovní rovině.
Příčiny nočního pocení u žen
I když se může noční pocení vyskytovat u obou pohlaví, ženy jím trpí mnohem častěji. Je to dáno hlavně tím, že ve srovnání s mužským tělem se toho v tom ženském děje v průběhu jednoho měsíce mnohem víc.
Mezi nejčastější důvody nočního pocení u žen patří:
- Menopauza
- Přirozeně zvýšená produkce potu
- Infekce (HIV, tuberkulóza…)
- Rakovina
- Užívání některých léků (antidepresiva…)
- Hypoglykémie
- Neurologické potíže
- Hormonální poruchy
Jelikož jde o široké spektrum různě vážných problémů, je ve vašem vlastním zájmu zavolat lékaři a objednat se na důkladnější zdravotní prohlídku.
Noční pocení a menopauza
Nejčastěji se návaly pocení a horka v nočních hodinách přičítají menopauze. Většinou se začíná objevovat okolo 45 let věku. Některé ženy jí ale mohou procházet ještě před završením čtyřicítky. (V takovém případě hovoříme o předčasném nástupu menopauzy.)
Pokud si nejste jistá, jestli jsou vaše problémy způsobené menopauzou, uděláte nejlépe, když se objednáte k lékaři. Také vám mohou napovědět další příznaky menopauzy, mezi které patří nepravidelná menstruace, slabá menstruace, častá změna nálady, nezájem o sex, vaginální suchost a bolest při styku.
Noční pocení před menstruací
Některé ženy trápí i noční pocení před menstruací. V tom může hrát svou roli premenstruační syndrom, kterým trpí velké procento žen v reprodukčním věku. Žena v tomto čase reaguje na změny hormonálních hladin.
Noční pocení v těhotenství
I když se o tom moc nemluví, ženy mohou zažívat potíže s nočním pocením i v období těhotenství. Což může některé těhotné ženy vyděsit. Pokud tento problém zažíváte, můžete se uklidnit.
Mezi nejběžnější příčiny tohoto jevu patří změny hormonů, zvýšený průtok krve, problém se štítnou žlázou, infekce, nízká hladina krevního cukru a vedlejší účinek léků, které berete. Pro svůj vlastní klid se ale hodí probrat tento problém s vaším ošetřujícím lékařem.
Jak řešit noční pocení?
Pokud vám lékař řekne, že je s vámi všechno v pořádku, můžete se vyvarovat chování, které může návaly horka a pocení v průběhu noci zhoršovat.
Obecně se doporučuje:
- Přestat kouřit
- Nosit prodyšné a volné oblečení na spaní
- Používat lehčí peřinu
- Nepít příliš mnoho alkoholu a kávy
- Nejíst příliš ostrá a kořeněná jídla
- Nebýt v přehřáté místnosti
- Nebýt ve stresu
Také by vám mohlo vyhovovat pravidelnější cvičení. Pokud je to nutné, můžete si pořídit malý větrák k posteli. U postele se hodí mít i sklenici se studenou vodou.
V období menopauzy lze také vyzkoušet dlouhodobé užívání doplňků stravy pro ženy v klimakteriu, které obsahují bylinky.
V jejich složení hledejte tyto bylinky:
- Ženšen pravý
- Drmek obecný
- Len setý
- Smldinec chlupatý
- Ploštičník hroznatý
- Červený jetel
V kvalitním doplňku stravy by neměly chybět ani další látky. Zaměřte se zejména na komplex vitamínů B, vitamín E, vitamín D2 a zinek.
Autorem článku je:
Jana Pařízková
Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Moje motto zní: Buďte během menopauzy v pohodě.