Každá žena je jiná, takže je naprosto pochopitelné, že se bude lišit i menstruační cyklus každé z nás. Problém je ale v tom, že ho mohou provázet nesnadno diagnostikovatelné problémy, které mohou způsobovat dokonce i potíže s otěhotněním. Mezi největší strašáky žen v produktivním věku patří syndrom polycystických ovarií. Jak se projevuje? A dá se nějak léčit?
Za normálních okolností funguje ženské tělo tak, že se každý měsíc uvolní z vaječníku vajíčko, které může být oplodněno mužskou spermií. Délka cyklu se mezi ženami liší, ale obvykle se pohybuje od 28 do 32 dnů. S tím, že doba ovulace, v průběhu které dojde k sestupu vajíčka vejcovodem, nastává (zhruba) uprostřed cyklu.
Ne všechny ženy ale mají menstruační cyklus seřízený jako hodinky. Řada žen může mít mnoho let anovulační cykly a ani o tom nemusí vědět. Dalším ženám se zase uvolňují oplodnitelná vajíčka nepravidelně. Kromě životního stylu může mít na tento jev vliv i abnormálně zvýšená hladina mužských pohlavních hormonů, mezi jejíž projevy patří syndrom polycystických ovarií.
Jak se syndrom polycystických ovarií projevuje? A existuje nějaká léčba, která by takto nemocným ženám umožnila bezproblémové otěhotnění?
Co je syndrom polycystických ovarií?
Syndrom polycystických ovarií (nebo také PCOS) je stav, který ovlivňuje hormonální činnost ženského těla. Jedním z průvodních znaků tohoto syndromu je to, že takové ženy produkují mnohem větší množství mužských pohlavních hormonů. (Ty se v ženském těle přirozeně vyskytují, ale jen ve velmi omezeném množství.)
Takové ženy mohou mít velké potíže s otěhotněním. Dále se u nich mohou objevovat zdravotní problémy, které jsou typické pro muže, nebo nejsou typické pro jejich věkovou skupinu.
Problém se syndromem polycystických ovarií spočívá v tom, že mnoho žen netuší, že jím trpí. (Udává se, že až 70 % nemocných ho nemá diagnostikováno.) Problém obvykle nastává při plánování těhotenství, protože nevhodný hormonální profil může vést k nepravidelné, nebo k vynechané menstruaci, nebo dokonce k cystám na vaječnících.
Příčiny PCOS
Odborníci nedovedou s naprostou určitostí říct, co problém se syndromem polycystických ovarií vyvolává. Domnívají se však, že viníkem bude genetika, zánět v těle nebo inzulinová rezistence.
Příznaky syndromu polycystických ovarií
Ženy se syndromem polycystických ovarií si nemusí na první pohled všimnout ničeho zvláštního.
Mezi projevy tohoto problému patří:
- Silné menstruační krvácení
- Nepravidelná menstruace
- Akné
- Přírůstek na váze
- Bolest hlavy
- Nadměrný růst tělesného ochlupení
Mezi vážnější problémy pak patří spánková apnoe, neplodnost, metabolický syndrom, rakovina vaječníků a deprese.
Léčba
Nejprve budete muset podstoupit důkladnou diagnostiku u vašeho lékaře. Pokud si přejete otěhotnět, pravděpodobně vám bude doporučena změna životního stylu. V případě, že nebude dostatečně účinná, lékař vám může poradit cílenou léčbu neplodnosti, jejíž součástí může být umělé oplodnění.
Dále vám může lékař doporučit užívání léků a užívání hormonální antikoncepce. Také se doporučuje podstoupit odstranění nadměrného ochlupení laserem, pokud je to potřeba.
Trápí vás nepříjemné projevy menopauzy? Vyzkoušejte dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy, které obsahují bylinky.
Autorem článku je:
Jana Pařízková
Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Moje motto zní: Buďte během menopauzy v pohodě.